Discover
Svetovalni servis

Svetovalni servis
Author: RTVSLO – Prvi
Subscribed: 340Played: 27,265Subscribe
Share
© (C) RTVSLO 2023
Description
Svetovalni servis je osrednja kontaktna oddaja jutranjega programa na Prvem. Namenjena je poslušalkam in poslušalcem, ki lahko iz prve roke dobijo odgovor na vprašanje glede različnih tematik. V oddaji od torka do petka med 9.05 in 9.30 gostimo strokovnjake s področja zdravstva, prava, hortikulture, gradbeništva, energetike, financ, potrošniških pravic, sociologije, psihologije, športa, kulinarike … Sodelujte na 01 475 22 22, [email protected] ali prek spletne strani Prvega programa.
2152 Episodes
Reverse
V četrtkovem Svetovalnem servisu bomo tokrat v roke vzeli mačka. Tako v pogovornem jeziku rečemo valčku za pleskanje sten. Naš gost bo slikopleskarski mojster Dušan Presetnik. Zanimalo nas bo, katero vrsto barve izbrati in kakšen odtenek ter kaj narediti z odpadajočim ometom, starimi nanosi barv, različnimi madeži in tudi s črno zidno plesnijo.
Te dni je začela veljati nova uredba o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin, ki je skupaj z zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin podlaga za določitev posplošenih vrednosti vseh nepremičnin v državi. Katere lastnosti nepremičnine vplivajo na njeno vrednost in kaj naj lastnik stori, če se s posplošeno vrednostjo ne strinja? O vsem tem sta v sredinem Svetovalnem servisu na vprašanja odgovarjala Matej Plešnar, predsednik matične sekcije geodetov pri Inženirski zbornici Slovenije, ter Dušan Mitrović, direktor Urada za množično vrednotenje nepremičnin.
Za nadomestitev izgubljene krvi med srčno operacijo je potrebna kri 6 krvodajalcev, za presaditev jeter 5, podobno tudi, če pride do zapletov med porodom, pri oskrbi ponesrečencev pa je potrebnih celo do 30 enot krvi. Slovenija je na tem področju samooskrbna, kar ne bi bilo mogoče brez prostovoljnih krvodajalcev. Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino jih letno sprejmejo okoli 65 tisoč. Je to dovolj, smo še pripravljeni darovati kri, kako sploh postati krvodajalec. V torkovem Svetovalnem servisu bo na tovrstna vprašanja odgovarjala Vodja Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi Polonca Mali, dr. med., spec. transf. med. in ped.
V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so tri strupene: modras ter laški in navadni gad. Kače so sicer zelo plašne in nenapadalne živali – umaknejo se, če je le mogoče. Od kod torej človeški strah oz. odpor do teh plazilcev, kako ga premagati in kako ravnati, če kačo srečamo na svojem vrtu ali sprehodu v naravi? Na ta in podobna vprašanja bo v petkovem Svetovalnem servisu odgovarjal Griša Planinc, biolog in herpetolog, ki vodi projekt Kačofon. Pokličite ali pišite po 9 h!
Delodajalec mora delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust. Kakšna so pravila glede višine regresa za gospodarske in negospodarske dejavnosti? Do kdaj mora biti regres izplačan? Kateri so lahko razlogi za neizplačilo regresa v predpisanem roku? Kakšna so pravila pri koriščenju letnega dopusta? Ali delodajalec lahko določi, kdaj v letu bo delavec koristil dopust? Na vprašanja odgovarja odvetnik Luka Švab.
Ko na nekem parfumu piše, da vsebuje vrtnico, jasmin, mošus - koliko teh snovi je zares prisotnih? Kaj res vsebuje parfum, kako izbrati pravega zase, kje najdemo avtentične, unikatne vonje, kako vonj vpliva na naše počutje in ali so naravni parfumi varnejši in kakovostnejših od sintetičnih? V sredinem Svetovalnem servisu bo na vprašanja o parfumih odgovarjala certificirana aromaterapevtka in parfumerka Nina Medved. Pišite na elektronski naslov [email protected], zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali nas pokličite med oddajo.
V torkovem Svetovalnem servisu se bomo posvetili družinskim prejemkom ter pravicam in prejemkom iz naslova starševskega varstva. Gre za dokaj široko področje, v katero spadajo denimo materinski, starševski in očetovski dopust ter s tem povezano nadomestilo, nadalje pomoč ob rojstvu otroka, dodatek za veliko družino, pa denimo pravica do krajšega delovnega časa in pravica do plačila prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva in še bi lahko naštevali. Podrobneje temo predstavimo v oddaji, v kateri bo z nami generalna direktorica Direktorata za družino Anita Bregar z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
V sredo zvečer bodo po Sloveniji zagoreli prvomajski kresovi, zato bomo v Svetovalnem servisu po deveti uri govorili o varnem kurjenju v naravi tako z vidika organizatorjev večjih prireditev kot tistih, ki si bodo manjši kres privoščili na bližnjem travniku. Z nami bo Jure Bosnar, predsednik Komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Ljubljana. Zanimalo nas bo tudi, kateri so ključni previdnostni ukrepi tudi sicer v domačem okolju. Kako pogasiti manjši požar na vrtni terasi, kakšen gasilni aparat je smiselno imeti v bližini in tako naprej.
Sindrom praznega gnezda opisuje psihološko stanje staršev po odhodu otrok od doma. Gre za pomemben mejnik v življenju družine, ob katerem pa nekateri starši lahko občutijo povečan stres, depresijo, tesnobo. Da boste lažje sprejeli to spremembo kot naraven del življenja, smo v torkov svetovalni servis povabili socialno pedagoginjo in socialno delavko ter svetovalko za partnerske odnose in vzgojo otrok Melito Kuhar iz svetovalnice.si. Pokličite ali nam pišite.
Medenično dno je skupina 19 mišic, vezi, žil in živcev, ki so na dnu medenice. Deluje kot celota in sodeluje pri vseh gibih telesa. Predstavlja podporo organom, ki ležijo v mali medenici in v trebušni votlini, preprečuje prolaps organov medenice, pomaga razbremenjevati hrbtenico, omogoča boljše spolno doživljanje in odziv. Ko medenično dno deluje optimalno, ga ne opazimo; ko ne, pa pride do denimo uhajanja urina in blata, nastanka hemoroidov, bolečin pri spolnih odnosih. Ali je tovrstne težave mogoče sanirati, boste izvedeli v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo diplomirana fizioterapevtka Anna Bogacz-Udovč.
Zlata pravila peke na eni ter najpogostejše napake peke na žaru na drugi strani. Kako izbrati pravi žar in kakšno orodje potrebuje žar mojster? Kašna je razlika med posredno in neposredno peko? Kaj pridobimo z dimljenjem? Obisk mesnice ni edina možnost za pripravo jedi na žaru. Na klasičnem, plinskem ali električnem žaru se lahko najdejo tudi sadje, sir, mehkužci, lupinarji in ribe. Bi poskusili pico ali palačinke na žaru? V četrtek zjutraj po deveti na Prvem bo naš gost poznavalec in raziskovalec peke na žaru Matej Stipanič. Vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si.
Želimo si prihodnosti, v kateri odpadki ne bi več bili problem, ampak vir. Toda odpadki ostajajo eden večjih izzivov sodobne družbe. O premisleku pred nakupom nove stvari, ponovnem življenju oblačil, elektronskih naprav, obnavljanju pohištva – predvsem torej o ponovni in trajnostni rabi ter recikliranju kot zadnjem koraku v vrsti številnih, ki pripomorejo k daljši življenjski dobi predmeta – več v sredinem Svetovalnem servisu z Marinko Vovk, dr. bioloških znanosti, iz Okoljsko raziskovalnega zavoda v Slovenskih konjicah.
Hojo imamo skoraj vsi radi, tek pa malo manj. Nekaterim se zdi celo nesmiseln. Zakaj je tako? Kako spremeniti odnos do teka? Kje poiskati motivacijo? Ali je tek boljši od hoje? Gost je profesor športne vzgoje in tekaški trener Urban Praprotnik.
Velikonočna kulinarika je dragocen del slovenske kulturne dediščine, saj združuje tradicionalne okuse, domače recepte in praznične običaje, ki se prenašajo iz roda v rod. Na prazničnih mizah zadiši po šunki, hrenu, kruhu, pirhih in seveda potici, v petkovem Svetovalnem servisu pa vam postrežemo tudi z receptom za drobnjakove štrukeljce in velikonočno pletenico z marcipanom. Skupaj s preostalimi kuharskimi triki nam jih bo pred mikrofonom zaupala tokratna gostja, učiteljica kuharstva Majda Rebolj s srednje šole za gastronomijo in turizem v Ljubljani.
Razlogi za začetek ortodontskega zdravljenja so različni – od estetskih do odpravljanja težkih oblik nepravilnosti zob in čeljusti, pri vseh pa je osnovni pogoj za začetek primerna ustna higiena. Koliko časa traja zdravljenje, kakšne so čakalne dobe in ali so tako imenovani nevidni zobni aparati enako učinkoviti? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo Boštjan Lavriša, dr. dentalne medicine, specialist čeljustne in zobne ortopedije. Vabljeni k zapisu vprašanja na prvi.rtvslo.si ali pa nas pokličite med oddajo!
Letos že več kot 200 primerov borelioze in 1 primer klopnega meningoencefalitisaSpecialisti javnega zdravja, infektologi in zdravniki drugih strok nas vsako leto spodbujajo, naj se zaščitimo proti klopnemu meningoencefalitisu. To lahko storimo na različne načine; zelo učinkovito tudi s cepljenjem. Ob tem se zastavi kar nekaj vprašanj: Kdaj je čas za cepljenje? Za koga je letos brezplačno? Kdaj po poživitveni odmerek? Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se je sezona klopov in bolezni, ki jih prenašajo, že začela.
Kdo se letos proti KME lahko cepi brezplačno (v breme zdravstvenega zavarovanja)? Po 11.00.
Ker večino informacij iz okolja prejmemo prek oči, je več kot pomembno, da nam te dobro služijo. Solzenje, srbečica, pekoč občutek, dvojni ali meglen vid ter občutljivost za svetlobo so nekatere izmed pogostejših težav, ki jih imamo s tem organom. Kako pomagati in zakaj se sploh pojavijo? Jih lahko s preventivo preprečimo? O vsem tem v torkovem Svetovalnem servisu, ko bo tudi na vaša vprašanja odgovarjala dr. med., specialistka oftalmologije z Očesne klinike UKC Ljubljana, Nataša Vidovič Valentinčič.
Carinska vojna, recesija, inflacija so besede, ki jih slišimo te dni pri napovedih finančnogospodarske prihodnosti sveta. Kaj trenutne razmere pomenijo za male vlagatelje, ali je treba preurediti varčevalni portfelj? Je zdaj pravi čas za nakup vrednostnih papirjev? Bi se morali ozreti proti zlatu, ki beleži najvišjo četrtletno rast vrednosti po katastrofi v Černobilu? Kakšne so projekcije za kripto valute? Kaj moramo vedeti, preden se odločimo za naložbeni produkt, kako postavimo finančne cilje in kako aktiven mora biti mali vlagatelj pri spremljanju svojega varčevalnega portfelja?
Gost petkovega svetovalnega servisa bo finančni analitik in član uprave Pokojninske družbe A Blaž Hribar. Svoja vprašanja lahko zastavite tudi prek spletne strani prvi.rtvslo.si
Pri demenci pomoči in podpore ne potrebuje samo oseba z demenco, ampak tudi svojci in skrbniki. Potrebujejo informacije o bolezni, praktične nasvete, psihosocialno podporo za premagovanje stresa in izkušnje drugih svojcev. Kakšna naj bo komunikacija z osebo z demenco? Kaj svojcem nudi Spominčica Alzheimer Slovenija? Gostja je predsednica združenja Spominčica Štefanija Lukič Zlobec.
Lastniki stanovanj v večstanovanjskih stavbah se velikokrat srečujejo s številnimi izzivi in neznankami. Tudi glede upravljanja in plačevanja s sredstvi rezervnega sklada. V teh stavbah morajo etažni lastniki izbrati tudi upravnika. Kaj storiti, če ta ne opravlja dobro svojega dela, in kako poteka njegova razrešitev? Kakšno soglasje zbora lastnikov je za to potrebno? Več o upravljanju večstanovanjskih stavb v sredinem svetovalnem servisu, ko je na vprašanja odgovarjal Matija Polajnar z Ministrstva za solidarno prihodnost.
Comments