Discover
Dogodki in odmevi

Dogodki in odmevi
Author: RTVSLO – Prvi
Subscribed: 387Played: 36,279Subscribe
Share
© (C) RTVSLO 2023
Description
Osrednja informativna oddaja Radia Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Jutranja kronika, Danes do 13h, Po Sloveniji, Radijski dnevnik, Zrcalo dneva. Kratka poročila pa objavljamo v podkastu Novice Radia Slovenija.
3207 Episodes
Reverse
Izrael je danes potrdil, da je z okrepljenimi napadi, ki so od četrtka terjali več kot 300 žrtev, začel novo ofenzivo v Gazi. Cilj ofenzive je dolgoročno zavzetje skoraj celotne enklave. Kljub silovitim napadom in stradanju civilistov je palestinsko gibanje Hamas sporočilo, da v Dohi potekajo pogovori med stranema o pogojih za premirje. Medtem pa naj bi Washington, po poročanju ameriških medijev, pripravljal načrt za trajno preselitev milijona Palestincev iz Gaze v Libijo. Na vrhu Arabske lige v Bagdadu pozivajo h koncu vojne in rešitvi konflikta. Drugi poudarki oddaje:
- Rusija na pogajanjih o premirju od Kijeva zahtevala umik sil iz štirih ukrajinskih regij.
- Začenjajo se tedni ljubiteljske kulture, ki do začetka junija ponujajo več kot 100 dogodkov.
- Kajakaš Martin Srabotnik bronast na evropskem prvenstvu v slalomu na na divjih vodah v Parizu.
Prvi neposredni pogovori med Ukrajino in Rusijo po več kot treh letih vojne so se končali po manj kot dveh urah. Predstavniki Kijeva so moskovskim očitali nerealistične zahteve. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je tik pred tem na vrhu Evropske politične skupnosti v Tirani pozval k novim ukrepom proti Rusiji, če pogajanja ne bodo uspešna. Nov sveženj sankcij je že ob prihodu v albansko prestolnico napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Drugi poudarki:
- Pripravljenost novega nemškega vodje diplomacije na zvišanje obrambnih izdatkov na pet odstotkov razburila koalicijske socialdemokrate.
- Domnevna trgovina z belim blagom med kobariškim in portoroškim gostincem ter trpinčenje filipinskih delavcev v predkazenskem postopku.
- Vladna stanovanjska zakona med drugim predvidevata denar za javna stanovanja in ukrepe za sprostitev trga najemnih.
V Carigradu naj bi se danes začeli mirovni pogovori med Rusijo in Ukrajino, prvo neposredno mirovno srečanje delegacij obeh držav po treh letih. Obe delegaciji sta v Turčiji, a se pogovori še niso začeli. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je najprej v Ankari sešel s turškim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom, Vladimir Putin pa je v Carigrad poslal uradnike na nižjih položajih, povečini svetovalce in namestnike ministrov.
V oddaji tudi:
- Generalni sekretar Nata Rutte je na srečanju zunanjih ministrov zaveznic v Antalji pozdravil napoved Slovenije o zvišanju obrambnih izdatkov na 2 odstotka BDP še letos
- K prvemu padcu slovenske gospodarske rasti po več kot štirih letih sta najbolj prispevala zmanjšanje naložb in menjava s tujino
- Rešitve za težave turških delavcev, ki so obtičali v Orehku, iščejo predstavniki več pristojnih služb
V Sloveniji se dobro živi, v Poročilu o kakovosti življenja in produktivnosti ugotavlja Urad za makroekonomske analize in razvoj. Za dvig kakovosti življenja pa je treba spremeniti razvojni model. Po besedah soavtorja poročila Petra Wostnerja je ustvarjalnost naša prednost, ker vedno več stvari prevzemajo tehnologije.
Drugi poudarki oddaje:
- Obrtniki in podjetniki vladi predstavili svoje zahteve, med njimi splošna razbremenitev podjetij z davki in prispevki.
- Sestava ruske delegacije, ki se bo jutri v Carigradu udeležila mirovnih pogajanj z Ukrajino, bo znana zvečer.
- Sodišče Evropske unije odločitev Komisije o zavrnitvi prošnje za dostop do korespondence med Ursulo von der Leyen in direktorjem Pfizerja razglasilo za nično.
Donald Trump se na svoji prvi uradni službeni poti v vlogi 47-ega predsednika Združenih držav Amerike mudi na Bližnjem vzhodu. Tako kot v prvem mandatu se je najprej ustavil v Savdski Arabiji in tako ni sledil tradiciji, po kateri ameriški predsedniki obiščejo svoji južno in severno sosedo, Mehiko in Kanado.
Drugi poudarki oddaje:
- Geodetska uprava objavila nove posplošene vrednosti nepremičnin, ocene so se najbolj zvišale pri stanovanjskih nepremičninah.
- Sindikat Agencije za varnost prometa zaradi slabih razmer in pomanjkanja ocenjevalcev izpitnih voženj zahteva ukrepe in napoveduje stavko.
- Začenja se 78-ti filmski festival v Cannesu, ki mu slovensko noto tokrat dajeta kratki film Ether in celovečerec Belo se pere na devetdeset.
NSi in Demokrati so vložili interpelacijo zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Poleg očitkov glede včeraj zavrnjenega zakona o pokojninah umetnikov ji očitajo negospodarno rabo sredstev in spodkopavanje vrednot osamosvojitve. Ministrica odgovarja, da gre za kulturni boj.
Druge teme:
- Washington in Peking bosta za tri mesece znižala uvedene vzajemne carine, in sicer za 115 odstotnih točk. Strani si želita nadaljnjih pogovorov, kako vzdržno bo carinsko premirje med velesilama, bo pokazal čas.
- Rusija še ni sprejela ukrajinskega poziva k 30-dnevni prekinitvi ognja, ki naj bi začela veljati danes, predlagala pa je neposredne pogovore v četrtek v Carigradu. Iz Kremlja so sporočili, da si želijo dolgoročnega mirovnega dogovora, ne bodo pa si pustili postavljati ultimatov. Da bo Evropa ob neuveljavitvi premirja začela pripravljati nove sankcije, sta namreč zagrozila tako nemški zunanji minister Johann Wadephul kot Bruselj.
- Na tretji razvojni osi so danes prebili predor Konovo na povezovalni cesti, bliža se tudi graditev najzahtevnejšega odseka glavne ceste. Časovnica se sicer še vedno zamika, projekt pa se draži.
Osrednja informativna oddaja Radia Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Jutranja kronika, Danes do 13h, Po Sloveniji, Radijski dnevnik, Zrcalo dneva. Kratka poročila pa objavljamo v podkastu Novice Radia Slovenija.
Ljubljana je danes v znamenju osrednjega dela enega najbolj množičnih športno-rekreativnih dogodkov, 67-e Poti ob žici. Ta teče po skoraj 35 kilometrov dolgi trasi, na kateri so italijanski okupatorji med drugo svetovno vojno postavili ograjo z bodečo žico skupaj z več kot sto bunkerji.
Druge teme:
- Indija in Pakistan dosegla dogovor o takojšnji prekinitvi ognja
- Ukrajina in njene zaveznice pripravljene na 30-dnevno popolno in brezpogojno premirje
- Kanada s 4 proti 0 premagala Slovenijo na hokejskem svetovnem prvenstvu elitne skupine
Novi papež Léon XIV. je po včerajšnji izvolitvi danes daroval mašo v Sikstinski kapeli. V prvi pridigi je poudaril, da mora Cerkev delovati kot zgled in širiti sporočila enotnosti. Njegova uradna umestitev bo 18-ega maja.
Druge teme:
- Novi nemški kancler Friedrich Merz in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen na pogovorih v Bruslju poudarila nujnost ničelnih carin z Združenimi državami.
- Fiskalni svet ob napovedi glede povečanja obrambnih izdatkov: vladni načrti glede dodatnega zadolževanja le kratkotrajno vzdržni.
- Začetek kolesarske dirke po Italiji. Primož Roglič lovi uspeh izpred dveh let.
Slovenija bo izdatke za obrambo letos zvišala na dva odstotka bruto domačega proizvoda. V teh negotovih časih moramo poskrbeti za varnost, je zatrdil premier Robert Golob.
Druge teme:
- Orožje preglasilo diplomacijo. Novi napadi v Ukrajini in Gazi, obstreljevanje na indijsko-pakistanski meji.
- Iskanje novega papeža: iz dimnika nad Sikstinsko kapelo tudi danes črn dim; novo glasovanje ta popoldan.
- Visoka globa Bruslja: Slovenija je predolgo odlašala s sanacijo odlagališča nezakonitih odpadkov v Búkovžlaku.
Iz sveta se vrstijo pozivi Indiji in Pakistanu k zadržanosti, potem ko sta državi včeraj izmenjali letalske in topniške napade, v katerih je bilo ubitih več 10 civilistov. Indijski analitik Rahul Bedi izpostavlja, da se državi kljub temu, da imata jedrsko orožje, praktično vsak dan obstreljujeta in izvajata teroristične napade, a najnovejši napadi po njegovem predstavljajo bistveno bolj resno zaostritev napetosti.
V medsebojnem obstreljevanju Indije in Pakistana več 10 ubitih civilistov; mednarodna skupnost poziva k zadržanosti
V Vatikanu danes na vrsti prvo glasovanje za novega papeža, a izvolitve še ne pričakujejo
Državni zbor obravnava predlog deklaracije o slovenski manjšini v Avstriji; Dunaj poziva, naj v celoti izpolni obveznosti do manjšine
Prejšnji mesec se je brezposelnost znižala na eno najnižjih ravni, povpraševanje po delavcih pa naj bi se umirjalo
Politični pretres. Boleče. Sramota. To so odzivi iz nemškega parlamenta in nemških ulic potem, ko kanclerski kandidat, vodja krščanskih demokratov Friedrich Merz, v prvem glasovanju ni dobil podpore za izvolitev v desetega kanclerja, to pa se je zgodilo prvič v nemški zgodovini. Pravkar v bundestagu poteka drugo glasovanje, Merz za izvolitev tudi tokrat potrebuje absolutno večino glasov.
Druge teme:
- Pomanjkanje osebja zaradi nizkih plač tudi v lekarnah: ponekod po državi lekarne zapirajo ali skrajšujejo delovni čas.
- Prvi dan predčasnega referendumskega glasovanja. Na SDS letijo očitki o zlorabi izjav na referendumskem letaku.
- Danes zadnja kongregacija pred konklavom. Prvi poskus izbora novega papeža med 133-imi kardinali jutri popoldne.
Zmaga nad Hamasom, razširitev ofenzive, osvojitev Gaze in premik prebivalstva na jug enklave so cilji, ki jih je sinoči odobril izraelski varnostni kabinet. Svojci izraelskih talcev vlado obtožujejo, da bodo z načrtom žrtvovali njihova življenja.
Druge teme:
- Ob podpisu koalicijske pogodbe v Nemčiji prihodnji kancler Merz napovedal razvoj države z reformami in vlaganji.
- V državnem svetu razprava o poklicih prihodnosti in usklajevanju izobraževanja s potrebami trga dela.
- V desetih letih s falconom prepeljali več kot 100 organov za presaditev. Država razmišlja o nakupu dodatnega letala.
Prvomajske počitnice so pri koncu. Sončno in vroče pomladno vreme je predvsem k morju zvabilo številne turiste, iz smeri Hrvaške proti Avstriji pa se zdaj vijejo dolge kolone pločevine. Najbolj obremenjena je primorska avtocesta, daljši zastoji so tudi na mejnih prehodih s Hrvaško.
Ostali poudarki oddaje:
- Putin prepričan o razpletu vojne v Ukrajini po ruskih željah.
- Izrael pripravlja odgovor na napade jemenskih hutijevcev.
- Slovenija ob dvigovanju izdatkov za obrambo želi krepiti domačo obrambno industrijo.
Odpuščanja, kratenje avtonomije in delo samo za lastnikov dobiček so vsakdanje težave novinarjev, ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev opozarjajo novinarske organizacije. Da so razmere negotove in kritične, so opozorili tudi sindikati naše radiotelevizijske hiše. Novinarji po svetu sicer delajo v vse nevarnejših razmerah, opozarjajo Novinarji brez meja in pozivajo k njihovi zaščiti.
Ostali poudarki oddaje:
- Predsednica državnega zbora ob obletnici ustanovitve prve narodne vlade Slovenije posvarila pred delitvami.
- Kremelj: ukrajinska zavrnitev tridnevnega premirja kaže na nepripravljenost za mir.
- Avstralski premier Albanese razglasil zmago na parlamentarnih volitvah.
Slovenija kot edina članica Evropske unije praznik dela zaznamuje z dvema prostima dnevoma. Med temami, ki so bile letos v ospredju nagovorov in poslanic ob prazniku, so tudi spremembe pokojninske zakonodaje. V sindikatih pravijo, da so mladi, ki vstopajo na trg dela, glede prihodnosti pesimistični.
Druge teme:
- Slovenija na Meddržavnem sodišču v Haagu poudarila nujnost dostave človekoljubne pomoči Gazi.
- Prihajajo novosti pri rabi obnovljivih virov energije.
- Opoldne zagorela streha Tovarne kemičnih izdelkov v Hrastniku, poškodovanih ni.
Praznik dela so zaznamovala prvomajska srečanja, med drugim na Celjski koči, Šmohorju, Križni Gori in Lisci. Že več desetletij se pohodniki zbirajo tudi na Graški Gori na stičišču Šaleške doline in Koroške, kjer so opozorili na pomen današnjega praznika, ki da ga moramo obdržati tudi v prihodnje. Ugotavljajo, da je še preveč podjetij in delodajalcev, ki kršijo pogodbe ter ne spoštujejo pravil varnega in zdravega dela.
Druge teme:
- Tri tisoč ljudi na pohodu prijateljstva, ki je povezal Novo Gorico in Gorico.
- V Kijevu prepričani, da bodo z dogovorom z ZDA o izkoriščanju redkih rudnin v Ukrajini okrepili gospodarstvo in varnost.
- Napetosti medn Indijo in Pakistanom se stopnjujejo, Islamabad v pričakovanju indijske vojaške akcije.
Po državi na predvečer mednarodnega praznika dela potekajo še zadnje priprave na večerne proslave in kresovanja. Pred praznikom se po tradiciji vrstijo opozorila glede delavskih pravic. Sindikati poudarjajo, da te niso samoumevne, ampak se je treba za njih nenehno boriti. Pomembno je tudi, da se delavci zavedajo svojih pravic. V sindikatu Mladi plus ocenjujejo, da se mladi delavci danes zavedajo svojih pravic, in to veliko bolj kot generacije pred njimi.
V oddaji tudi o tem:
- Kremelj: predsednik Putin ostaja odprt za politične in diplomatske metode reševanja spora z Ukrajino
- Mednarodna skupnost po incidentih v Kašmirju Islamabad in New Delhi poziva k zadržanosti
- Vlada v predlogu zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora vztraja pri zdajšnjem pragu za uvedbo preiskave
V Španiji in na Portugalskem se po električnem mrku, ki je včeraj zajel ves najzahodnejši evropski polotok, razmere danes normalizirajo. Električno energijo so do jutra dobili že skoraj vsi prebivalci, železniški promet je znova vzpostavljen, neodgovorjena pa so še vprašanja o vzrokih za izpad. Po prvih ugotovitvah naj ne bi šlo za kibernetski napad.
V oddaji tudi:
- Amnesty International: Trump v prvih 100 dneh mandata pokazal popoln prezir do človekovih pravic.
- V javni obravnavi novela zakona o trgu dela, ki med drugim izboljšuje socialno varnost brezposelnih.
- Nekateri izmed več kot 500 zastrupljenih z vodo v Maximarketu se še vedno zdravijo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal tridnevno premirje med prazniki od osmega do desetega maja. Iz Kremlja so že pred tem sporočili, da so pripravljeni tudi na pogovore za trajnejši mir. Če si ga Rusija zares želi, mora premirje razglasiti takoj, pa v odgovoru pravi Ukrajina. V oddaji tudi:
- Dele Španije, Portugalske in Francije zajel električni mrk.
- Vatikan za sedmi maj napovedal začetek konklava.
- Prodaji stanovanja ob mariborski onkologiji se upira le še en lastnik.
Comments